Sažetak | Maslina (Olea europaea L.) je glavna biljka mediteranskog područja, poznata po svojim plodovima i ulju. Osim plodova, važan je i list masline, koji sadrži brojne bioaktivne spojeve s dokazanim antioksidativnim, protuupalnim i antikancerogenim svojstvima. Cilj istraživanja bio je provesti karakterizaciju ekstrakta lista masline, Magdis praha, pomoću LC-MS analize, i ispitati njegovo citotoksično djelovanje na određenim vrstama humanih karcinoma. Ispitivanje se provelo MTT testom citotoksičnosti na trima tumorskim staničnim linijama (MDA-MB-231, MeWo i HeLa) i humanoj staničnoj liniji fibroblasta (HFF). Za tretman na stancama te su pripremljena dva ekstrakta; prvi tretiran etanolom pa otopljen u dimetilsulfoksidu, dok je drugi ekstrakt samo otopljen u dimetilsulfksidu.
Upotrebom LC-MS analize, kao glavni fenolni spoj, detektiran je oleuropein čiji je učinak najviše zaslužan za citotoksičnost na stanicama. Od ostalih, u najvišim koncentracijama detektirani su luteolin-7-glukozid, verbaskozid, kvercentin. Ispitivajući citotoksičnost ekstrakta međusobno, nije se pokazala značajna razlika u citotoksičnom učinku na tumorske stanične linije. Oba testirana ekstrakta masline smanjuju proliferaciju stanica svih ispitivanih tumorskih staničnih linija gdje je najveći citotoksični učinak zabilježen na HeLa stanicama (IC50 = 0,36 ± 0,03 odnosno 0,55 ± 0,05 mg/ml), potom na MeWo (IC50 = 0,37 ± 0,05 odnosno 0,36 ± 0,03 mg/ml), a najmanji je učinak uočen kod MDA-MB-231 stanica (IC50 = 0,43 ± 0,10 odnosno 0,41 ± 0,11 mg/ml). Usporedbom dobivenih IC50 vrijednosti pokazana je relativna selektivnost ekstrakta masline prema tumorskim stanicama u usporedbi s netumorskim HFF (IC50 = 0,68 ± 0,04 odnosno 0,75 ± 0,03 mg/ml) stanicama.
Zaključno, oba ekstrakta su pokazali visoki citotoksičnost, najveću na HeLa stanicama za što su zaslužne bioaktivne komponente lista masline, s naglaskom na polifenole. Ovime se pokazao potencijal ekstrakta lista masline kao selektivnog antikancerogenog agensa. |